Jaký je rozdíl mezi černou a modrou solární plachtou


Rozdíl je markantní a souvisí s fyzikálními zákony, které by měl znát každý školák. Čím tmavší odstíny barev, tím více přitahují a absorbují sluneční záření. Na tomto principu také pracují všechny solární kolektory. Černá barva bude tedy logicky silnějším absorbérem, a v tomto případě se to projeví zhruba 30 procentním nárůstem kumulace energie ze Slunce.

Černá solární plachta položená na hladinu bude zkrátka ohřívat vodu efektivněji. Má to však háček v tom, že se tím zároveň snižuje její životnost. Ve srovnání s modrou fólií klesá zhruba o 20 procent, je to pochopitelně způsobeno vyšším tepelným namáháním. Ve finále máte tedy k dispozici vyšší výkon, rychlejší a markantnější ohřev vody, ale po kratší dobu. Co se týče tepelné izolace, tak tam mezi modrou a černou fólií není v podstatě žádný rozdíl.

bazénová architektura

Zásady pro správné používání výrobku

Plachta zakrývá povrch vody v bazénu pouze v době, kdy jej nepoužíváte. Při koupání musí být odstraněna z celé jeho plochy a umístěna mimo zdroj slunečního záření. Nesmí být vystavena slunci mimo vodní hladinu z toho důvodu, že bublinky nejsou vodou ochlazovány a mohlo by na vzduchu dojít k jejich poškození (popraskání).

Tyto výrobky slouží pouze jako ochrana před nečistotami a pro ohřev vody, nejedná se o bezpečnostní fólie. Materiál má navíc velmi omezenou nosnost. Nesmí se na něj stoupat ani na suchu, ani v bazénu.